Po informacjach, które przeczytasz w artykule Olej do skrzyni biegów. Wymieniać czy nie?, może stwierdzisz, że warto zmienić olej w Twojej manualnej skrzyni biegów. Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć co wlać do przekładni. Sama wymiana to tylko formalność, natomiast najważniejsze jest to co wlewasz. Poniżej zestaw ogólnych, ale pomocnych informacji, jak dobrać olej do skrzyni biegów.

Na podstawie wieloletniej korespondencji z naszymi Klientami, zauważamy, że panuje przekonanie, iż podstawowym parametrem, na który powinno się zwracać uwagę przy doborze oleju do skrzyni biegów, jest jego lepkość ( przykładowa informacja o lepkości, która widnieje na butelce z olejem –  SAE 75W90). To bardzo ważny parametr, ALE nie pierwszorzędny.

Na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat, technologie wytwarzania olejów, a także konstrukcje skrzyń biegów, uległy sporym zmianom. Większość obecnie stosowanych olejów przekładniowych w samochodach osobowych i dostawczych to oleje na bazach syntetycznych z pakietami specjalistycznych dodatków co jest wymagane przez nowoczesne  konstrukcje skrzyń biegów. Można przyjąć zasadę, że im nowsze auto, tym potrzebuje bardziej dopasowanego oleju do skrzyni biegów.

Norma rozwiązuje problem doboru.

Żeby ułatwić dobór oleju do skrzyni biegów, wielu producentów samochodów stworzyło specyfikacje i normy, które przypisane są do konkretnych skrzyń biegów. Definiują one określone parametry oleju, który należy wlać do skrzyni biegów. W związku z tym, dobór oleju do skrzyni biegów należy oprzeć o wytyczne producenta samochodu. W większości przypadków normę oleju, którą możesz zastosować, powinieneś znaleźć w książce serwisowej. W innym przypadku warto skorzystać z pomocy serwisu, który na podstawie numeru VIN Twojego samochodu, poda Ci normę oleju przekładniowego, którą powinieneś zastosować w skrzyni biegów.

Znając wymaganą normę oleju do Twojej skrzyni biegów, masz dwie możliwości:

  • jeśli jesteś zwolennikiem olejów serwisowych, to najprostszym rozwiązaniem będzie wizyta w serwisie i kupienie odpowiedniego oleju do skrzyni biegów
  • jeśli chciałbyś kupić zamiennik oleju przekładniowego, to większość producentów olejów zaproponuje Ci odpowiedni produkt do Twojej skrzyni biegów.

Oryginał czy zamiennik?

Oryginalny olej serwisowy to zawsze bezpieczny zakup, bo wiesz, że to olej dobrze dobrany. W przypadku zamiennika, jeśli wybierzesz sprawdzonego producenta olejów i ma on w swoim portfolio olej do Twojej przekładni, to nie tracisz nic na jakości, a możesz zaoszczędzić.

Jak dobrać zamiennik oleju przekładniowego?

Mając wybranego producenta oleju najprościej skorzystać z wyszukiwarki olejów. Praktycznie każdy producent ma taką wyszukiwarkę na swojej stronie internetowej (dla przykładu wyszukiwarka olejów firmy FUCHS ). Wystarczy wybrać swój samochód i otrzymasz pełny wybór płynów proponowany przez danego producenta olejów do Twojego auta. Skorzystanie z wyszukiwarki rozwiązuje problem doboru zamiennika oleju serwisowego.

Inny sposób to przejrzeć katalog olejów danego producenta lub poczytać informacje na butelkach i sprawdzić, na której znajduje się norma, która Cię interesuje. To właśnie właściwy olej do Twojej skrzyni biegów. Norma jest podawana jako dopuszczenie, aprobata lub rekomendacja.

Lepkość SAE oleju przekładniowego

Zdarza się, że dany producent nie ma oleju spełniającego normę zalecaną do Twojej skrzyni biegów, wtedy powinieneś wiedzieć:

Kiedy ważna jest SAE i API?

W przypadku, gdy nie możesz znaleźć oleju spełniającego normę producenta samochodu lub gdy dana marka samochodu nie ma swoich norm dla olejów przekładniowych, wtedy powinieneś kierować się lepkością SAE i jakością API. SAE i API są często podawane w książkach serwisowych.

dopuszczenia i rekomendacje oleju do skrzyni biegów

Musisz jednak wiedzieć, że oleje różnych producentów posiadające tę samą lepkość SAE i jakość API, mogą różnić się między sobą dość drastycznie.

Tu praktyczna rada – jeśli dobierasz olej na podstawie SAE i API mimo wszystko skorzystaj z wyszukiwarki olejów danego producenta. Jeśli dla Twojej skrzyni biegów dany producent nie podaje do zastosowania oleju ze swojej oferty, a w miejscu oleju widnieje napis ZASTOSUJ PRODUKT SERWISOWY OEM, zmień wybór oleju na innego producenta lub kup olej w serwisie. Zalanie skrzyni biegów nieprawidłowym olejem mimo, iż jesteś przekonany że dana SAE i API jest prawidłowa, może skończyć się pogorszeniem jakości pracy skrzyni biegów, a w skrajnych przypadkach prowadzić do jej uszkodzenia. Dla przykładu moja babcia i mama gotują bardzo podobną w smaku zupę pomidorową. Mama jednak przyprawia ją bardzo ostro ( papryka, cayenne itp.). Jeśli mama zaprosiłby wujka, który ma poważne problemy żołądkowe, zupa mamy mogłaby mu poważnie zaszkodzić. Zupa babci i mamy to przecież pomidorowa, przepis jest taki sam, ale mama stosuje dodatki, które niektórym osobom mogą zaszkodzić. Z olejem jest tak samo – taki sam olej dwóch różnych producentów może mocno różnić się dodatkami.

Taka sama norma, a różne SAE i API. O co chodzi?

Często dostajemy pytania odnośnie doboru zamiennika oleju serwisowego do skrzyni biegów.  Klient trzyma w ręce dwa oleje spełniające normę serwisową zalecaną do danej skrzyni, a różnią się lepkością np. 75W90 i 75W80, albo klasa API GL4 lub GL5. O co chodzi?

Olej do skrzyni biegów przede wszystkim powinien spełniać normę zalecaną przez producenta samochodu. W normie tej zawartych jest szereg parametrów, które powinien spełniać olej, żeby prawidłowo pracować w skrzyni biegów. To dość długa lista wymagań. Producenci olejów na ich podstawie dopasowują swój produkt do tych konkretnych wymagań. Zdarza się, że do tej samej normy wymaganej do danej skrzyni biegów, dwóch różnych producentów proponuje oleje o różnych lepkościach SAE i klasie API. Nie są to pomyłki! Oznacza to, że ten konkretny produkt spełnia wymagania producenta samochodu niezależnie od tego jaką ma lepkość i klasę jakości. Jeśli producent oleju rekomenduje swój produkt do danej skrzyni, to znaczy, iż jest pewny, że jego właściwości spełnią wymagania skrzyni. W przypadku, gdy dany olej spełnia normę producenta skrzyni, to parametry lepkościowe SAE i jakościowe API są drugorzędne.

Na układy nie ma rady.

Korzystając z wyszukiwarek olejów niestety coraz częściej możesz napotkać na informację że powinieneś skorzystać z oleju serwisowego. Miesiąc czy pół roku temu, dany producent oleju miał olej do Twojej skrzyni biegów, a teraz już nie. Czyżby nagle zmienił formulację oleju tylko po to żebyś nie mógł wlać oleju danego producenta do skrzyni? A może producent samochodu “poprosił” producenta oleju żeby skierował Klientów do serwisu. Hmm, no to musisz ocenić sam 😉

W wielu przypadkach dobór oleju jest dość skomplikowany, a i niektóre wyszukiwarki nie zawsze dobierają dokładnie, dlatego chętnie pomożemy dobrać Ci olej do skrzyni biegów. Znamy się na tym dość dobrze, bo “grzebiemy” w manualnych skrzyniach biegów od lat 90-tych. Jeśli masz wątpliwości co do doboru oleju przekładniowego, zapytaj nas o olej do Twojej skrzyni biegów lub podziel się swoją opinią w komentarzach.

Gdy znajdziesz odpowiedni olej do swojej skrzyni biegów, pamiętaj, że poza jego jakością liczy się też ilość oleju w skrzyni biegów. O tym niedługo na blogu.