Czy naprawa skrzyni biegów zawsze jest konieczna ?

Zima to wyzwanie dla Twojej skrzyni biegów. Często zdarza się, że wsiadasz do auta, próbujesz “wrzucić” jedynkę i okazuje się, że wymaga to włożenia sporej siły. Ruszasz samochodem, a dwójka wchodzi równie ciężko. Przejeżdżasz 2-3 km i niepokojące objawy ustępują.

Co się dzieje ? Czy musisz naprawiać skrzynię biegów ?
Przeczytaj dzisiejszy krótki wpis do końca, a zaoszczędzisz sporo kasy.

W momencie, gdy za oknem temperatura spada poniżej 5 stopni, zaczynamy odbierać dość sporo telefonów lub maili z prośbą o pomoc w opisanej powyżej sytuacji. Najczęściej jest to pytanie o możliwość zakupu lub remontu skrzyni biegów. W wielu przypadkach to nawet sugestia mechanika, że pozostaje naprawa skrzyni biegów lub jej wymiana bo to już koniec synchronizatorów.
Wyobraź sobie, że sporym zaskoczeniem dla osób, które pytają o rozwiązanie problemu jest nasza najczęstsza odpowiedź – Proszę wymienić olej w skrzyni biegów.
Tak! Wystarczy zmienić olej w skrzyni biegów i problemy ustępują.
Jak to bywa każda, reguła ma wyjątki,ale w tym przypadku wyjątki bywają sporadyczne.
Prawidłowo dobrany olej w skrzyni biegów nie powinien sprawiać takich problemów. Jednak olej w skrzyni biegów nie jest dożywotni i zużywa się tak samo jak inne płyny w samochodzie i podlega różnym procesom, które systematycznie obniżają jego jakość. To właśnie najczęściej jest przyczyną takich objawów. Po pierwsze w niskich temperaturach zmienia się jego konsystencja na gęstszą, po drugie olej traci swoje właściwości lepkościowe, co zasadniczo wpływa na pracę synchronizatorów. Podobnie dzieje się, gdy dobierzesz do swojej skrzyni biegów olej niespełniający jej wymagań.

 

Ot i cała tajemnica związana z ciężką pracą skrzyni biegów w zimie. Zwolenników niewymieniania oleju w skrzyni pewnie nie przekonam, w takich przypadkach proponuję zimowy karnet na siłownię 🙂


Oceń wpis