Nasza skrzynka mailowa jest zasypywana pytaniami o różne oleje, ale ostatnio bardzo często powtarza się pytanie Jaki olej wlać do do skrzyni M32, a dokładnie co się “popierwiastkowało” w doborze olejów do tych skrzyń, szczególnie jeśli chodzi o oleje FUCHS.

Jak to z olejem do skrzyń M32 było?

Krótko przypomnę historię olejów w skrzyniach biegów typu M32.

Gdy pierwsza skrzynia biegów M32 zjechała z taśmy produkcyjnej, inżynierowie OPLA skazali ją na olej przekładniowy o oznaczeniu serwisowym  GM1940182. To charakterystyczny olej w kolorze czerwonym, który przez wiele lat był lany do 90% skrzyń biegów w samochodach OPEL.

Olej przekładniowy OPEL GM 1940182

Gdy do serwisów zaczęły wracać na gwarancji samochody z awariami skrzyń biegów M32, jak to wynika z procedur, szukano przyczyn w konstrukcji przekładni. Okazało się, że skrzynię biegów trzeba mniej lub bardziej delikatnie poprawić, co sprawiło, że obecnie produkowana jest 3. lub 4. generacja tej skrzyni biegów. Zwrócono też uwagę na olej, który może przyczyniać się do awarii. Ponieważ w samochodach FIAT, te same skrzynie biegów jeździły na innym oleju (Tutela firmy PETRONAS) i statystycznie wykazywały się mniejszą awaryjnością, w okolicy 2012 roku w przekładniach M32 Opla, zaczęto stosować olej o podobnych właściwościach co w FIAT. W Oplu, olej ten otrzymał symbol serwisowy GM1940004. To był dobry strzał, ponieważ na pewno pomógł w zmniejszeniu awaryjności skrzyń biegów M32, choć pozostawił spory niedosyt.

Olej przekładniowy OPEL GM 1940004

Naprawiliśmy w naszej firmie kilka tysięcy skrzyń biegów M32. Wykonaliśmy takie usługi dla Klientów w Polsce i całej Europie, dla serwisów ASO, warsztatów i osób indywidualnych. Ponieważ co do jakości naszych napraw nie mieliśmy wątpliwości, musieliśmy wyeliminować czynnik, który mógłby zaważyć, że skrzynie po naszej naprawie mogą się zepsuć, niezależnie od wykonanych przez nas napraw. Tym newralgicznym punktem był olej. Po długich poszukiwaniach, natrafiliśmy na olej SINTOFLUID 75W80 firmy FUCHS. Posiadał odpowiednie rekomendacje i był tańszy od oleju serwisowego. On jako jedyny znacznie przewyższył parametrami olej serwisowy i w długiej eksploatacji, sprawdził się niezawodnie w skrzyni biegów M32. Rynek podchwycił nasze pozytywne doświadczenia z tym olejem i praktycznie olej  FUCHS TITAN SINTOFLUID 75W80 stał się synonimem najlepszego oleju do skrzyni M32. Praktycznie cała nasza Szanowna Konkurencja, w temacie M32 stosuje i zaleca ten olej (myśmy to sprawili), a FUCHS w swojej wyszukiwarce rekomendował go do wszystkich roczników skrzyń M32.

Olej przekładniowy FUCHS SINTOFLUID 75W80

Aż tu nagle, na początku 2019 roku dostaliśmy pierwszego maila w stylu – jak to jest, że proponujecie olej FUCHS SINTOFLUID 75W80, a koncern FUCHS, do skrzyń biegów M32, zaleca olej SINTOFLUID FE 75W ? W końcu jaki olej wlać do skrzyni M32 Byliśmy dość mocno skonsternowani i zakładaliśmy jakąś pomyłkę. Po kolejnych mailach wiedzieliśmy, że sprawa raczej jest oczywista, a pomyłki nie ma.

Według katalogu FUCHS, do aut ze skrzynią M32, produkowanych do 2012 roku zalecany jest olej SINTOFLUID 75W80, a od 2012  SINTOFLUID FE 75W.

Olej przekładniowy FUCHS SINTOFLUID FE 75W

Co teraz i dlaczego ta zmiana?

Słowo klucz to – EKOLOGIA i wszystkie pochodne problemy klimatyczne. Jak zapewne zauważyliście, jest tendencja do obniżania lepkości olejów silnikowych w nowszych silnikach. Normą staje się lepkość SAE 0W20, 0W30, które mają sprawić, że silniki będa pracować z mniejszymi oporami, a przez to będą bardziej paliwooszczędne. W przypadku skrzyń M32 i oleju do nich, koncern FUCHS zauważył również ten argument i zaczął dedykować do tych skrzyń biegów olej, który z założenia jest paliwooszczędny i ma nawet to w nazwie (FE – fuel economy). Ponieważ FUCHS nie robi takich zmian “z czapki”, ale poprzedza je wnikliwymi badaniami i testami, dlatego, żeby owca była syta i wilk cały, zmieniono rekomendacje do skrzyń M32 na olej TITAN SINTOFLUID FE 75W bez uszczerbku jakościowego w stosunku do SINTOFLUID 75W80.

Wybór daty granicznej 2012 w proponowaniu olejów  FUCHS SINTOFLUID 75W80 i  FUCHS SINTOFLUID FE 75W, był zapewne związany ze zmianą oleju przez Opla i wydaniu nowych zaleceń dla producentów oleju. Z drugiej strony, konieczność spełnienia wyśrubowanych norm ekologicznych, postawiła kropkę nad “i” do zmiany oleju.

FUCHS jest PRO-ECO, bez straty jakości.

Tak więc, jeśli chcesz do swojej skrzyni M32 wlać olej zgodny z aktualną rekomendacją koncernu FUCHS, a do tego chcesz iść z obecnymi trendami w ekologii, to jeśli posiadasz OPLA ze skrzynią biegów M32 do 2012 roku, stosuj olej SINTOFLUID 75W80, a jeśli od 2012 roku SINTOFLUID FE 75W. Najlepiej, dla pewności odwiedź wyszukiwarkę  FUCHS –  DOBIERZ OLEJ FUCHS  – i sprawdź jaki olej jest obecnie zalecany do Twojej skrzyni biegów M32.

Oczywiście, jeśli masz w swojej skrzyni olej SINTOFLUID 75W80, a zalecany jest FE 75W, to nie musisz go wymieniać na SINTOFLUID FE 75W. Chyba, że masz już za sobą ponad 50 tyś km na tym oleju, to wymiana byłaby już wskazana.

Olej przekładniowe FUCHS do skrzyń biegów M32

My (BCS) konserwujemy przyzwyczajenia i sprawdzone produkty.

Niby po tym wpisie nic już nie będzie takie jak kiedyś, ale my i tak nadal twierdzimy, że SINTOFLUID 75W80 jest najlepszy do M32 i można go bez obaw stosować we wszystkich generacjach M32. Jednak ta informacja jest tylko naszym prywatnym i nieoficjalnym zdaniem, a w skrzyniach biegów M32 nie nastąpiło tak wiele zmian konstrukcyjnych, aby sprawdzający się w nich olej FUCHS SINTOFLUID 75W80 nagle miał być niewłaściwy. Może z naszej strony to tylko strach przed zmianami, ale niestety nie testowaliśmy SINTOFLUID FE 75W w tych skrzyniach, dlatego podchodzimy konserwatywnie do tego tematu.

Wybór zawsze należy do Ciebie!

Jeśli interesują Cię informacje na temat ilość oleju do skrzyni M32, koniecznie przeczytaj o tym na naszej stronie –  ILE OLEJU DO SKRZYNI M32?

Natomiast więcej wiedzy o skrzyniach M32 zgłębisz w naszym poradniku – SKRZYNIE BIEGÓW M32 I M20 – INFORMACJE I WIEDZA W PIGUŁCE

Wkrótce (ok połowy marca) dodamy również informacje o najnowszej generacji tej skrzyni.


ZAPYTAJ NAS O OLEJ

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze oleju do swojego Opla, kliknij w przycisk poniżej. Na pewno Ci pomożemy.

Zapytaj o olej

Oceń wpis