Blog o skrzyniach biegów i nie tylko…

Skrzynie biegów

Kupujemy skrzynię biegów – co warto wiedzieć.

Kupujemy skrzynię biegów

Zakup skrzyni biegów nie musi być trudny.

Zepsuta skrzynia biegów to niewątpliwie poważny i kosztowny kłopot. Tym razem wyjaśnię co zrobić, żeby nie powiększać kosztów związanych z awarią skrzyni biegów i kupić właściwą przekładnię do Twojego samochodu.

Każda marka, a nawet każdy model w danej marce wymaga dopasowania skrzyni biegów na podstawie wielu danych, uzależnionych od różnych czynników. Pozornie jest to proste, ale wymaga wiedzy i uwagi przy zakupie. W tym poście przedstawię ogólne informacje dotyczące zakupu skrzyni biegów, a w najbliższym czasie skupię się nad kilkoma markami.

Wiedza to podstawa

Przy zakupie skrzyni biegów podstawową informacją, którą powinieneś poznać to – jaką skrzynię masz zamontowaną w samochodzie. W zależności od marki samochodu będziesz potrzebował zupełnie innych informacji. Większość skrzyń identyfikowanych jest po symbolu. Czasami symbol uzupełniany jest o wyznacznik przełożeń. Jeśli będziesz to znać, możliwe, że będziesz zmuszony poznać jeszcze kilka szczegółów dotyczących budowy Twojej skrzyni biegów. Tu pierwsza ważna uwaga – w niektórych markach skrzynie z tymi samymi oznaczeniami mogą się róznić budową np. innym obrysem, innymi miejscami mocowania łap, innymi rodzajami odczytu prędkości itd.
Szczegóły dotyczące zakupu konkretnych marek zamieszczę w kolejnych wpisach. W pierwszej kolejności na tapetę pójdzie grupa Volkswagena, potem Opel i Renault.

Gwarancja to bezpieczeństwo zakupu.

Zakup skrzyni biegów bez gwarancji, to klasyczny przykład zakupu kota w worku. Powinieneś wiedzieć, że kupując od jakiejkolwiek firmy przez telefon lub internet (tzw. sprzedaż na odległość), masz prawo zwrócić skrzynię biegów do 10 dni od daty zakupu. To chroni Cię przed ewentualną pomyłką przy zakupie. I masz ZAWSZE takie prawo, nawet jeśli np. na aukcji Allegro pisze wielkimi literami, że zwrotów nie przyjmujemy. Pakujesz towar i odsyłasz, sprzedawca nie robi Ci łaski. Podkreślam, że takie prawo masz, gdy kupujesz skrzynię od firmy. Jeśli skusi Cię oferta osoby prywatnej, to zapomnij o zwrocie.
Ustawowa możliwość zwrotu przy zakupie przez internet (na Allegro przede wszystkim) zabezpiecza Cię przed pomyłkowym zakupem, natomiast gwarancja pozwoli Ci spać spokojnie jeśli zdarzy się awaria. Wśród sprzedawców części samochodowych panuje modne hasło – gwarancja rozruchowa. Pojęcie o bardzo szerokim spektrum, w zależności od sprzedawcy. To taki wymysł polskiego rynku, który zupełnie nic nie znaczy. Zawsze zapytaj sprzedawcę co rozumie pod pojęciem “gwarancja rozruchowa”, a najlepiej gdy otrzymasz takie wyjaśnienie na piśmie.
Dodatkowym atutem przy zakupie może być pokrycie przez sprzedawcę kosztów montażu gdy skrzynia ulegnie awarii w czasie gwarancji.

Legalność zakupu.

Muszę Cię uświadomić, że każda skrzynia biegów posiada numer fabryczny i można zidentyfikować z jakiego konkretnego samochodu pochodzi.
W tym temacie mamy dwa zagadnienia.
1.Legalność pochodzenia skrzyni biegów – to zagadniene, które pozornie wydaje się błahe. Do czasu gdy w nieoczekiwanych okolicznościach ktoś stwierdzi, że skrzynia biegów w Twoim samochodzie pochodzi z kradzieży. Pierwsze miejsce to coroczny przegląd samochodu. Prawdopodobieństwo, że diagnosta zechce sprawdzić, jest oczywiście małe, ale nadgorliwy diagnosta może doszukać się np. usuniętego numeru skrzyni biegów. To zawsze rodzi podejrzenia.
Kolejne miejsce gdzie możesz spotkać się ze sprawdzeniem Twojej skrzyni biegów, to wypłata autocasco po np. stłuczce. Biegły powołany przez towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno sprawdzi czy zamontowana skrzynia biegów jest właściwa, a do tego skontroluje numery skrzyni biegów.
Inna sytuacja, w której można stwierdzić wątpliwe pochodzenie skrzyni biegów to wizyta w autoryzowanym serwisie. Większość marek posiada bazy kradzionych części i w przypadku gdy w czasie jakiejkolwiek naprawy serwis stwierdzi, że dana część jest kradziona, zobligowany jest do powiadomienia prokuratury.
To nieświadome paserstwo 😉

Kupuj tylko z dowodem zakupu.

Kupując od osoby prywatnej z góry jesteś na przegranej pozycji, bo do takich transakcji ciężko znaleźć paragraf, który będzie Cię chronił na wypadek awarii.
Zakup w firmie powinien być udokumentowany dowodem zakupu. Podstawowy dowód zakupu to paragon fiskalny lub faktura imienna. Brak takiego dokumentu może uniemożliwić Ci dochodzenie Twoich praw w przypadku awarii skrzyni biegów. Pomijam aspekt prawny związany z faktem, że taka firma nie płaci podatku od sprzedaży (bo przecież nikt nie lubi płacić podatków).
Przy okazji podatków, nie daj się wpuścić w dopłacanie do zakupu podatku VAT. W Polsce obowiązują ceny brutto ( z podatkiem VAT) i każda cena podawana gdziekolwiek przez sprzedawcę jest ostateczną ceną brutto. Ściemy z podawaniem ceny netto są bezprawne i zawsze masz prawo domagać się od sprzedawcy wydania towaru w cenie, którą podał – problem ten dotyczy szczególnie aukcji Allegro.

Gdzie kupić skrzynię biegów ?

Najczęściej z awarią skrzyni biegów trafiasz do warsztatu. Można zdać się na wiedzę mechanika i zlecić mu zakup skrzyni biegów. To wygodny sposób, a także bezpieczny gdy za skrzynię odpowiadać będzie mechanik, który kupił skrzynię. Oczywiście doliczy do niej swoją marżę, ale skoro ma odpowiadać, to niech sobie też zarobi. Jeśli mechanik zleci Ci zakup na własną rękę, to w przypadku awarii pozostaniesz członkiem trójkąta wzajemnej adoracji – TY – SPRZEDAWCA – MECHANIK. Sprzedawca będzie się upierał, że skrzynia jest źle zamontowana a mechanik, że kupiłeś złom. To oczywiście skrajna sytuacja, ale nie rzadka w naszej rzeczywistości handlowej.
Największy wybór to oczywiście Allegro. Zakup w tym serwisie obarczony jest sporym ryzykiem. To ruletka, bo znajdziesz tu normalnych sprzedawców z pełnowartościowym towarem i specjalistów od omijania fiskusa, łamania praw kupujących i tych, którzy lubią przywłaszczać sobie cudzą własność na parkingach.
Zarówno na allegro jak i na różnych stronach spotkasz firmy, które handlują skrzyniami biegów. Niestety ryzyko jest też wysokie jak na Allegro. Nie wszyscy sprzedawcy działają fair wobec swoich klientów i możesz wdepnąć w minę.Tak jak pisałem powyżej – właściwy towar, gwarancja i paragon, to minimum zakupowe.
Pozostaje poczta pantoflowa i opinie wśród internautów, choć nie zawsze obiektywne.

Ty też masz obowiązki.

Sprzedawca odpowiada za sprzedaną Ci skrzynię biegów, zarówno pod względem prawnym, jak i technicznym. Jednak jego odpowiedzialność kończy się jeśli nie dopilnujesz poprawnego montażu, właściwego oleju we właściwych ilościach i poprawnej eksploatacji. Ten temat zostawię sobie na inny wpis.

Macie dodatkowe pomysły w tym temacie? Zapraszam do dyskusji.


Oceń wpis

3 Komentarze

  1. Bardzo przydatny artykuł! Kto by pomyślał, że na tyle rzeczy trzeba zwrócić uwagę.

  2. Maciek

    Czy w kupionej używanej wyjętej skrzyni da się przerzucać biegi żeby sprawdzić czy dopiero po założeniu?

    • W większości skrzyń biegów da się to zrobić. Jednak trzeba wiedzieć jak, ponieważ każda skrzynia ma odmienny sposób wybierania biegów bezpośrednio na przekładni.

Zostaw komentarz

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych w powyższym komentarzu będzie BCS Grzegorz Makowski z siedzibą 41-200 Sosnowiec, ul. Mikołajczyka 63A, NIP 644-103-60-13. Dane będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO w celu opublikowania komentarza. Twoje zapytanie i korespondencja z Tobą może zostać zarchiwizowana. Twoje dane, będą przechowywane w bazie tej strony internetowej przez czas jej funkcjonowania, Będziesz mieć prawo do żądania od administratora dostępu do Twoich danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach określonych w art. 16-21 RODO. W każdej chwili będziesz mógł usunąć konto. Jeśli uznasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z przepisami prawa, będziesz mógł wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do opublikowania komentarza. Twój adres e-mail nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.