Blog o skrzyniach biegów i nie tylko…

Skrzynie biegów, Oleje

Wymiana oleju popsuła mi skrzynię biegów !

Olej popsuł skrzynię biegów

Czy skrzynia biegów może się popsuć przez wymianę oleju ?

Spotkałem się już w kilku przypadkach z opowieściami jak to wymiana oleju uszkodziła skrzynię. To może jednak nie wymieniać oleju dla świętego spokoju ?

Może to zabrzmi dziwnie, ale każda wymiana może popsuć skrzynię biegów ! …
… pod warunkiem, że będzie zrobiona niefachowo.

Co może popsuć skrzynie biegów po wymianie oleju ?

Nie będę odkrywczy – po wymianie oleju, skrzynię biegów może zepsuć OLEJ !
Olej przekładniowy może uszkodzić skrzynię na kilka sposobów.

1. Za mała ilość – to dość częsta przyczyna awarii. Musisz mieć świadomość, że niektóre skrzynie przy braku nawet 100 ml oleju uszkadzają się bardzo poważnie.

2. Źle dobrany olej – to nagminna przyczyna awarii. Olej w skrzyni biegów musi być dobrany dokładnie taki jaki przewidział producent. Dyskusje na temat, że przekładnia będzie pracować na każdym oleju można prowadzić w teorii, bo praktyka szybko prostuje zwolenników oleju “Kujawskiego z pierwszego tłoczenia” w skrzyni biegów. Nie ma też jednego uniwersalnego oleju do każdej skrzyni biegów.

3. Wycieki ze skrzyni. Jeśli zauważysz, że skrzynia jest nieszczelna, to niezwłocznie powinieneś ją uszczelnić. Najczęściej przyczyną są zużyte uszczelniacze. Jeśli nie doszczelnisz skrzyni to patrz punkt 1.

Szukanie przyczyn awarii skrzyni po wymianie oleju.

Wiele razy kierowcy mają wątpliwości co do trafności doboru oleju do skrzyni, a najczęściej, że w skrzyni był olej mineralny, a skrzynię zalano syntetykiem i wszystko się wypłukało.
Wlewając olej do skrzyni biegów musisz pamiętać, że powinien to być olej,  który posiada dopuszczenia lub rekomendacje dla danego rodzaju przekładni. To czy jest on mineralny czy syntetyczny nie ma znaczenia, musi spełniać wymagania danej przekładni. Po wymianie oczywiście skrzynia ulegnie wypłukaniu, ale to trochę odmienny proces niż w silniku. W skrzyni nie powstają nagary i nie następuje tu proces doszczelnienia przez ten nagar. Wypłuczą się tylko resztki starego oleju i pozostałości opiłków, które osadziły się na elementach skrzyni w czasie spuszczania oleju.

Do skrzyni wlano odpowiedni olej i w odpowiedniej ilości, a i tak po jakimś czasie skrzynia padła.

W takim przypadku wymiana tylko przyspieszyła proces, który nastąpił by w najbliższym czasie. Teoretycy niewymieniania oleju usmiechną się teraz szyderczo 😉
Tak, w tym przypadku możemy mówić, że wymiana oleju popsuła skrzynię, ale kwestią najbliższego czasu było to że i tak by się popsuła :). W wielu przypadkach i nadmierna ilość opiłków i szlamu, który tworzy się w czasie, gdy skrzynia się zużywa, powoduje wyciszenie objawów uszkodzenia. Wymiana oleju usuwa ten szlam ze skrzyni sprawiając, iż objawy uwalniają się szybciej. Analogią jest chory ząb, który psuje się bez objawów i zaczyna boleć, gdy zostanie otwarty. Czy to, że nie otworzysz zęba pomoże mu? Raczej zacznie boleć za kilka dni, a uszkodzenie będzie postępować. Niestety czasem trzeba ząb usunąć bo nie ma co ratować. Podobnie jest z wymianą oleju w uszkodzonej skrzyni, która nie dawała wyraźnych oznak uszkodzenia.

Reasumując – wymiana oleju przeprowadzona prawidłowo z odpowiednim olejem nie jest w stanie uszkodzić skrzyni biegów. Oczywiście czy wymieniać czy nie zależy od Ciebie.

ZAPYTAJ NAS O OLEJ

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze oleju do swojego Opla, kliknij w przycisk poniżej. Na pewno Ci pomożemy.

Zapytaj o olej


Oceń wpis

4 Komentarze

 1. W końcu ktoś poruszył ten wątek. Brawo dla autora.
  Pozdrawiam

 2. artur

  autor sam sobie zaprzecz proszę tylko przeczytać tekst ze zrozumieniem

  • Przypuszczam, że chodzi Ci o ostatni akapit. Zdanie, że skrzynia popsuła się po wymianie oleju stoi w opozycji do głównego twierdzenia. Chciałem podkreślić, że stwierdzenie, iż skrzynia popsuła się po wymianie oleju i tak nic nie zmienia, bo za chwilę przekładnia i tak uległaby awarii. Puściłem tym samym „oko” do zwolenników niewymieniania oleju w skrzyni biegów.
   Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

 3. Maciej

  Jako osoba, przez której ręce przeszło już wiele uszkodzonych skrzynek biegów, zdecydowanie zalecam wymianę oleju w tych zespołach, nawet wtedy, gdy producent pojazdu takiej dyspozycji nie daje. Wiem, jak wygląda i co zawiera w sobie olej przekładniowy już po przebiegu 60…70 tys., i zawiesina ta zdecydowanie przyczynia się do skrócenia żywotności podzespołów skrzyni – głównie łożysk tocznych oraz elementów ciernych.

Zostaw komentarz

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych w powyższym komentarzu będzie BCS Grzegorz Makowski z siedzibą 41-200 Sosnowiec, ul. Mikołajczyka 63A, NIP 644-103-60-13. Dane będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO w celu opublikowania komentarza. Twoje zapytanie i korespondencja z Tobą może zostać zarchiwizowana. Twoje dane, będą przechowywane w bazie tej strony internetowej przez czas jej funkcjonowania, Będziesz mieć prawo do żądania od administratora dostępu do Twoich danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach określonych w art. 16-21 RODO. W każdej chwili będziesz mógł usunąć konto. Jeśli uznasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z przepisami prawa, będziesz mógł wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do opublikowania komentarza. Twój adres e-mail nie będzie widoczny w opublikowanym komentarzu.